OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Murované pramene

 

Kremnické pohorie.

Murované pramene - ako som staval pramene v Kremnických vrchoch, Štiavnickom pohorí, pohorí Vtáčnik, pohorí Tribeč, a v Balockých vrchoch.  (Ján Filanda)

 OSLAVNÁ   BÁSEŇ. 

Poznám krištáľovú studničku,  
kde najhlbší je les,  
tam rastie tmavé papradie,
a vôkol samý vres.   
Tam vtáci lane chodia piť,  
pod javorový kmeň,  
tí vtáci za dňa bieleho,  
tie lane v noci len.   
Keď usnú lesy hlboké,  
a vôkol ticho jest, tu nebesia aj studnička,  
sú plné zlatých hviezd.
*********************************************************************
Kde nájdete premene.
Ťuknutím myšou na terčík, zobrazí sa obrázok prameňa.


 

  filandajan@gmail.com 

 

PRAMENE  PRAMENE  PRAMENE  PRAMENE  PRAMENE  PRAMENE

 Prameň č. 1 - SNOŽA
   GPS 48.62684  S  18.96012  V 410 mnm

   V Kremnickom pohorí je po mnohých úvahách  ako prvý postavený prameň   blízko mojej chaty. Názov dostal podľa dolinky neďaleko Jastrabského mlyna, v krorej je postavený. Prameň som sledoval asi tri roky, je slabej prietočnosti, ale v lete nevysýcha. Štrk na stavbu som chodil vyhadzovať z neďalekého potôčka, cement, piesok a náradie som vyniesol na chrbte do vzdialenosti asi pol km od chaty, kamene na stavbu boli použité z okolia. Stavba trvala štyri dni. O rok neskôr som pristavil skrinku na pohár. O ďalší rok som pripojil druhý prameň zo vzdialenosti 100 metrov. Druhý deň pri stavbe prameňa som zažil nezvyčajnú príhodu, keď som sa nevdojak pozrel na cestu, tak asi 50 m bol na ceste nezvyčaný predmet, ktorý som tam predtým nevidel, keďže sa pohol, zobral som motyku a išiel som sa pozrieť. Bolo to mláďa diviaka, ktoré vlieklo za sebou zadné nohy, aj tak na mňa začalo útočiť. Videl som že trpí a nedá sa vyliečiť ukončil som mu život motykou. Diviačika som naložil do fúrika, a odviezol polovníkov. Keď ho skontróloval zistil, že má prestrelenú nohu a od rany silný zápal na celej zadnej nohe. Poškodenú časť tela odstránil a po skontrolovaní nezávadnosti mäsa úvaril dobrý guláš.

.Prameň č. 2 - PEŇAŽNÁ
  GPS 48.67477  S  18.95651 V  645 mnm

 Po zvládnutí prvého prameňa, som sa dohodol s horárom Víttekom na postavení prameňa v Bielom potoku namiesto drevenej studničky. Prameň je blízko cesty štrk som vyviezol z potoka, kamene z miestneho výskytu. Prameň má veľmi rozdielnu prietočnosť. V čase sucha nitkový prietok a na jar zas tečie aj prepadom. Meno dostal od miestneho názvu vrchu nad nim. Cement poskytol podnikateľ Ferenčík.

..Prameň č. 3 - BRALO 
   GPS 48.67885  S  18.93859  V  695 mnm
 Prameň má názov podľa umelého brala vzniknutého pri stavbe cesty. Nevoľné - Kremnica Voda vytekala pod kameňom, a tak rodina od Laukov chodila k nemu na víkendy, vodu zachytili do rúrky. Na tom miete som postavil prameň. Stromy, ktoré zacláňali prameň od cesty dal odstrániť starosta Baláž. O rok bola k prameňu pristavená skrinka na pohár. Materiál je z miestnych zdrojov, cement zaplatil starosta.
 
 Prameň č. 4 - MINERÁL
  GPS 48.62941 S  18.95084 V  372 mnm
  Mierne mineralizovanú vodu používali občania Jastrabej mnoho rokov. V poslednej dobe však zanedbali okolie a tak bol k prameňu obtiažny prístup. Po dohode so starostom Sklenárom z Jastrabej som odstránil spadnuté agáty, vykopal prístupový chodník a postavil mostové piliere. Na stavbu prameňa starosta zadovážil štrk, piesok, cement a kovovú konštrukciu mostíka. Traktorom upravil cesty na lúku a odstránil stromy okolo prameňa. Prameň má stálu prietočnosť.
..
Prameň č. 5 - CYKLO
   GPS 48.68738 S 18.92818  V  631 mnm
 Voda sa objavila pri úprave svahu cesty Nevoľné - Kremnica, na výstavbe ktorej pracoval môj starý otec. Hovorieval, že pramienok upravil, aby sa mohli napiť počas práce. Po postavení cesty bol prameň zanedbaný, len občas ho upravili Laukovci. Po výstavbe prameň v čase sucha vysýchal, preto som o rok po postavení pripojil ďalší dovedený potrubím asi zo 40 metrov. Pretože vedúca na úrade v Kremnici nebola ústretová pomôcť s materiálom, časť štrku a cement potom poskytol podn. Ferenčík a kanálovú rúru vedúci poľnodružstva Vallo. Celú hornú časť stavby som prvý krát vyhotovil doma a nasadil na mieste stavby. Názov dostal prameň od cyklotrasy, ktorá vedie okolo prameňa.
.
Prameň č. 6 - STUDENÝ
   GPS 48.68112  S  18.9644 V 726 mnm
  V Kremnickom pohorí je mnoho horských prameňov. Po dohode s horárom Víttekom som začal stavať jeden z nich umiestnený v blízkosti cesty v doline Biely potok. Horár zistil výskyt štrku v potoku, keď som štrk z potoka vyhadzoval zastavila sa pri mne lesná stráž, lesník ma povesť prísneho muža, s otázkou „aké aktivity to tu prevádzate“ Hovorím, s Vtitekom som dohodnutý, že postavím tento prameň. On na to, a to ste vy čo ste postavili prameň Peňažná, chvíľu sa kdesi hrabal a podáva mi 500 korún. Hovorím, ako ja k tomu prídem, on na to, nehovorte nič ja viem čo stojí benzín. Pri stavbe bol prvý krát použitý potočný kameň. Kanálovú rúru dodal vedúci roľníkeho družstva Vallo, cement zaplatil horár. Doska s nápisom bola vyhotovená doma. Názov dostal podľa teploty vody, starí ľúdia hohorili, že je v horúčavách treba piť v malých dúškoch lebo sa môžte opariť.
.
Prameň č. 7 - MUROVANÁ
   GPS  48.6899  S   18.97499  V   770 mnm
 Prameň je postavený naproti lúky Mäsiarskej. V minulosti tu bola vyhladávaná studnička pre chutnú vodu. K studničke pod vysokým smrekom chodievalo v nedelu mnoho Nevoľničanov, buď jednotlivé rodiny, alebo mládež na opekanie klobásy a živánskej. V roku 1986 Ján Ďurian z Nevoľného, studničku vybetónoval a zakryl drevenou striežkou. Po čase studnička strácala vodu a drevená striežka chátrala. Prameň som postavil o 25 metrov nižšie, aby som dosiahol spádovú výšku a výzor studničky som volil podla názvu lúčky Murovaná, na konci ktorej bola studnička. Štrk bol vychystaný z potoka, cement a potrubie zakúpil horár Víttek a kanálovú rúru vedúci RD Vallo.
.
Prameň č. 8 - POĽANA
   GPS  48.64784  S   18.98698 V   526 mnm
  Po dohode s horárom Cabánikom bol zhotovený prameň Poľana. Názov získal od horskej lúčky, ktorú kosievala naša rodina počas bývania na Ihráč píle. Studnička bola pod mohutným bukom na konci lúčky. Pre lepšiu dostupnosť ľuďom som prameň dotiahol bližšie k ceste. Horár poskytol dvoch pracovníkov na výkop a osadenie potubia v dĺžke 80 m. Potočné kamene boli dovezené od Jastrabského mlyna. Štrk som vychystal  cement, piesok a potrubie poskytol horár.    kliknúť image 
 
Prameň č. 9 - KLZKÝ
  GPS 48.64696 S  18.99054 V  534 mnm
  Názov prameňa je odvodený od strmého vrchu nad ním. Nad prameňom s bohatým a stálym prietokom vody, ktorý vyvieral nízko v jaku pri ceste, nad ním bola schátraná zrubová strieška. Po odstránení zhnitého dreva som musel prameň zdvihnúť o 25 cm aby som dosiahol želanú výšku padania vody z prívodného potrubia. Potočnáky boli dovezené od Jatrabského mlyna, štrk z miestneho potoka cement poskytol horár Cabánik z Ihráč píly.
..
Prameň č. 10 - JAZERNÝ
   GPS  48.6897  S  18.9608 V  410 mnm
  Prameň je len 15 cm nad hladinou jazera. Pôvodne tu bola studnička pod horou na konci starkého Febenovej lúky Údovská. Starostka z Ihráča mi dohovárala, že som pre Ihračanov ešte prameň nepostavil. Preto som vybral túto lokalitu. Miesto prameňa bolo tak zarastené krovým, že som ho nemohol nájsť. Pomohol horár Ivan, v neprístupnej vegetácii sme objavili osadené skruže z ktorých vytekela voda a tvorila bahno. V bahne bolo dosť obtiažne pracovať, pretože pri práci som sa zabáral a sem tam sa mi vyzula čižma. Prameň má malú ale stálu prietočnosť. Potočnáky som doviezol od Jastrabského mlyna, štrk, piesok cement a potrubie poskytka starostka Ľudka Febenová. Nezabudla priniesť aj flašu vínka čo sa nikomu doteraz nepodarilo. 
.
Prameň č. 11 - ŠKODOVA VODA
  GPS  48.68574  S  19.9998  V  870 mnm
 Prameň bol postavený na žiadosť horára Škodu, ktorý si zvolil aj názov. Prameň som postavil rád, pretože Škodov obdiv a podpora postavených prameňov bola výnimočná. Miesto prameňa si zvolil na oľúbenom mieste v doline Vápenná. Neďaleko v lese má  pochovaného aj jeho prvého polovného psíka. V blízkosti nebolo vhodného prameňa tak je stavba napájaná pod kameňom asi 1,5 metra od potôčka. Kameň na stavbu je dovezený od Jastrabského mlyna, ploché kamene z Ihráčskej doliny, štrk z potoka, cement, piesok a potrubie zakúpil Ing. Škoda. kliknúť image 
.
Prameň č. 12 - BUDINÁ
   GPS  48.62382  S  18.97256 V  585 mnm
 Názov prameňa je odvodený od mohutnej hory Budiná,  pod ktorou vyviera. Nachádza sa na vrchu strmej dolinky v katastri obce Kľačany, kde sa rozchádzajú cesty na štyri stany. Prameň je veľmi kolísavý, ale dosť bohatý aj v čase sucha. Material a náradie dal vyviesť, od mojej chaty, na miesto stavby horár Stanka. Každé ráno päť dní som šlapal peši s naloženým ruksakom tri štvrte hodinu na miesto stavby. Druhý deň stavby prišiel obrovský vietor, lámal konáre a sem tam vyvaloval stromy, mal som stach, aby z bukov nado mnou konáre nespadli na mňa. Šrk, cement a potrubie zaplatil horár. Na ceste k prameňu som v bahne objavil otlačok zadnej laby medveďa. K prameňu rád chodím na huby.
.
Prameň č. 13 - PUSTOVNÍKOV
   GPS    48.72095  S   18.83686  V  740 mnm
  Keď prišiel na návštevu k horárom na Ihráč-pílu horár Fronc zo Slaskej, veľmi sa mu zapáčili kamenné stavbičky prameňov. Vyhľadal ma a dohodli sme sa, že vyberieme a postavíme prameň v Slaskej doline. Výber padol na miesto schátralej studičky na konci doliny. Pri hľadaní názvu zohrala úlohu príhoda, že v minulosti pod neďalekým bralom býval pustovník a názov bol na svete. Dlho som hľadal obrázok pustovníka, v knižnici som objavil niekoľko obrázkov, typ padol na podobu biblického Mojžiša, ktorý je spodobený na prameni. Na miesto stavby horár doviezol materiál a dal k dispozícii dvoch pomocníkov. Ku stavbe som počas päť dní, denne prešiel s vlečkou tam i späť spolu 60 km. Prameň sme priblížili o 20 m k ceste, kde horár postavil stôl s lavíčkami pod striežkou. kliknúť image, kliknúť image 
.
Prameň č. 14 - POD GRÚNIKOM
  GPS   48.65181 S    18.95196 V  485 mnm
 Pri potoku v mieste zvanom Kúpalisko, bývala stunička, kde v minulosti chodili ľudia z dolného konca Ihráča pre pitnú vodu. V snahe zväčšiť kapacitu studne nižšie obec dala zakopať skruže s výtokovou rúrkou. Okolie je zo skál s početnými prasklinami a tak voda časom unikala prasklinami a studňa sa nenapĺňala vodou. Starostka Febenová prišla za mnou so žiadosťou postaviť prameň. Slúbil som, že ho postavím ale neručím za stály prietok vody. Aj keď sme s pomocníkom Paľom postavili zábranu unikajúcej vode v podobe betónového múrika, voda si nachádzala iné praskliny a unikala naďalej, ale hladinu sme o čosi zdvihli. Potočnáky na stavbu som doviezol, štrk, piesok, cement a potrubie zabezpečila starostka. Názov dostal prameň od lokality nad ním. V prvom roku počas sucha prameň prestal tiecť. Viem ako zabezpečiť stály prietok prameňom, nato však v obci nevedia zabezpečiť pracovníkov. 
.
Prameň č. 15 - POLOM
  GPS   48.66644 S    18.949 V   570 mnm
 Prameň je blízko cesty zachytený do rezerváru, prepad slúžil obyvateľom horného konca Ihráča. Keďže má výhodnú polohu pri ceste, bolo ho výhodné upraviť. Najskôr som chcel zachytiť prepad, ale po rozhovore s majiteľom rezerváru mi ten poradil, že podobný prameň je o 15 m. vyššie, po odskúšaní prietoku a dohode so starostkou, sme posunuli stavbu o 50 m nižšie od vývreliska, z dôvodu, že voda vyvierala v zátačke cesty, kde mohlo dôjsť k nešťastiu pri návšteve prameňa. Názov dostal po lokalite nad ním. Potočnáky som zaobstaral, štrk, cement a potrubie zaobstarala a pomocníka Stana Barboriaka poskytla starostka. Ako vždy nezabudla sa zastaviť a obdariť ma flaškou vína. Pri výstavbe sa zo zvedavosti zastavovali občania. Keď som nadhodil, že konečne niekto prišiel pomôcť, zrazu jedného boleli kríže, iného koleno. Ďalší poloposmešne poznamenal, kedy to už bude konečne tiecť. Spýtal som sa ho koľko má rokov. Povedal že 57 na to mu hovorím, že 57 rokov mu nevadilo, že voda tečie do jarku a teraz nevie vydržať dva dni. Prameň využíva horný koniec dediny.
 
Prameň č. 16 - VETERNÍČEK
  GPS   48.69981  S   18.91640  V   536 mnm
 Kremnické pramene sú výdatné preto neunikli mojej pozornosti. V Kremnici pri stavbe bytovky, v ktorej bývam bol za domom zrezaný svah, zo zrezaného svahu naproti druhému vchodu tiekla neustále voda. Navrhol som bývajúcim, že ak sa pozbierajú na materiál, postavím prameň. Nebolo veľa chuti, až keď som oslovil p. prímara MUDr. Pavloviča, ten podnietil ostatných bývajúcich a prameň sa začal stavať. Z niekoťkých návrhov názvov obyvateľov bol vybraný názov Veterníček. Kamene som doviezol, materiál bol zakúpený zo zbierky obyvateľov bytovky. Mnohí obyvatelia mi prišli poďakovať, hohorili o zlatých rukách, o dare božom. Našli sa aj taký, ktorý ma ohovorili ako som na tom zarobil.
.
Prameň č. 17 - ZOLOV
  GPS   48.71235 S     18.98621  V 1000 mnm
  Mnou postavené pramene starostlivo sledoval veľký priateľ prírody F. Schmidt. Raz prišiel za mnou či by som nezhotovil prameň pri Zolovej chate, keď sme sa dohodli vybavil na riaditeľstve Kremnických lesov materiál a dovoz na miesto,  sám mi robil pomocníka. Názov prameňa sme vybrali podľa názvu chaty. Počas stavby sa nám stala nepríjemnosť, Keď som usádzal skrinku na poháre neuvedomil som si, že betón je z dosť hrubého štrku a pohybom skrinky sa mi zosunula zadná časť stavbičky. Nebolo pomoci, len zostávajúcu časť staby zaistiť doskami a zdrótovať. Na druhý deň som priviezol jemný piesok, namiešal do štrku a na stuhnuté torzo bol prameň úspešne dostavaný. František navrhol, že prameň musíme pokrstiť, ako krstný otec kúpil šampanské a za prítomnosti kmotrov Štefana Groscha, Vierky Dobiasovej a svedkov, Štefana Kuzmina s manželkou, bol prameň pokrstený. Potom sme išli na Tri kríže a Hostinec, kde sme pri vínku kolaudovali. kliknúť image 
.
Prameň č. 18 - EURÓPA
  GPS  48.74305 S   18.91411 V  833mnm
 Pri strede Europy bola studňa s drevenou strechou. Vo vode boli nahádzané flaše, konáre voda sa zelenala od rias. Voda v studni bola stále a pred studňou močarina čo nasvečovalo dostatatok vody. Išiel som za farárom o povolenie stavby, povolil s tým, že peniaze nema, tie som od neho ani nežiadal. Obrátil som sa na miestneho poľnopodnikateľa, či je ochotný pomôcť s materiálom, povedal že ano, ale ak mu postavím prameň na kunešovských lúkach, ten sme boli pozrieť, prameň bol na stavbu vhodný a tak sme sa dohodli. Do nedele mal doviesť materiál na Stred Európy. V pondelok som doviezol potočnáky, ale materiálu od podnikateľa nikde. Vyložil som kamene, otočil auto a išiel som kúpiť materiál do stavebnín. Na tretí deň išiel náhodne okolo otec podnikateľa, zahanbený sa pýtal či materiál potrebujem, poďakoval som a dostaval som za svoje. Do týždňa salezian Milan Majda  k prameňu zhotovil peknú lavíčku, šikovný to chlapec. Ukázalo sa, že v suchom lete prameň vysýcha.
.
Prameň č. 19 - DOBRÁ JAMA
 GPS   48.72318 S  18.98980  V  1023 mnm
 Kremnické vrchy sú bohaté na zdravú horskú vodu. Voda z prameňa na Dobrej jame bola vždy pre Kremničanov pútavou atrakciou, preto ju upravovali podľa dobových obyčajov. Vedel som o tom z rozprávania starých Kremničanov, keď sme chodili na brigády na Skalku. Keď sa Mestský úrad dozvedel o prameňoch, ktoré som zhotovoval, vyzvali ma či by som neurobil aj Dobrú jamu. Ponuku som rád prijal. Oddelenie  Technických služieb mesta Kremnice doviezolo na miesto stavby potrebný materiál ja som doviezol potočnáky od Jastrabského mlyna, na chate som pripravil potrebné segmeny a stavba sa začala. Asi na štvrtý deň sa pri mne zastavilo veľké osobné auto ŠPZ  RK........z auta vystúpil mladík, veru všeličo mi prebehlo mysľou, spýtal sa čo to robím, keď som mu vysvetlil odišiel k autu doniesol flašu vína s tým, že sa mu ten nápad páčí a preto, aby som si na víne pochutil. Prácu mi vyplatil MsÚ. Veľmi ma dojala osoba, ktorá ma zastavila v meste a so slzami v očiach mi ďakovala aj za nebohého ocka , ktorý mal rád toto miesto. 
.
Prameň č. 20 - SLASKÁ
  GPS   48.72009  S   18.83926 V    698 mnm
  V Slaskej sa stavba predchodzíeho prameňa zapáčila, preto ma horár Fronc so starostom Gelienom požiadali o stavbu ďalšieho. Požiadavka znela, aby bol prameň v podobe slovenského znaku trojvršia s dvojramenným krížom s názvom Prameň SLASKÁ, doporučil som doplniť trojvršie erbom Slaskej. Obec zabezpečila traktor a dvoch pomocníkov. S traktorom sme sa denne dovážali aj s materiálom po 9 km dlhej zlej ceste, na miesto stavby. Veľmi bohatý prameň bolo ťažké skrotiť, musel byť riešený prepadom, cez ktorý preteká značné množstvo vody. Stavbu obec zaplatila podľa dohody. Iniciatívny horár pripavuje pri prameni odpočívadlo so stolom a lavicami pod strechou. Kliknúť image 
.
Prameň č. 21 - SLOBODNÉ
  GPS    48.64818  S    18.88531  V    518 mnm
 Veľký nadšenec Jozef Kollár a opatrovateľ jazierka Slobodné, pri návšteve ihrackých dolín, sa dohodol so mnou o posúdení možnosti postavenia prameňa pri jazierku. Pozvali ma na jazero na guláš, kde sme sa dohodli, že pre väčšiu atraktivitu privedieme prameň o 100 m bližšie k jazeru. Materiál a hodinovú cestu ťažkým lesným terénom z Bartošovej Lehôtky k jazeru, zabezpečoval Jozef svojim „Lunochodom“, ktorý sám zostrojil. Pri stavbe prameňa sme schodíkmi a chodníkom cez potôčik vyriešili severný obchvat jazera. Odmenu za prácu som neprijal, lebo som chcel prispieť aj ja dobrovoľníkom, ktorí zveľaďujú jazero, preto slúbili aspoň pokrstenie prameňa s gulášom. Sto metrový prívod hadicou vykopali dobrovoľní Jožkoví brigádnici. Na stavbe s radosťou pracovali Jožko Kollár, turistický veterán Pišta Grosch a Imrich Fodor. kliknúť image -  kliknúť image  
 
Prameň č. 22 - KEČKA
  GPS    48.61179  S    18.90000 V    375 mnm
  Prameň je postavený pod železnicou H. Dúbrava – Kremnica neďaleko tunela Kečka. Je súčasťou náučného chodníka, ktorý navrhla riaditeľka školy p. Kubušová a p. Kovár (Info - Stredné Pohronie / KST ZH). Názov prameňa vznikol od názvu vrchu nad ním. Materiál a pomocníkov poskytol starosta obce Stará Kremnička p. Rajčan. Prameň je postavený v obľúbenom prostredí miestnych občanov, odkial počas II. sv. vojny odstreloval pacierový vlak Štefánik nemecké pozície. Najväčšíu radosť z prameňa majú deti tunajšej školy, ktoré sa podielali na uprataní prostredia v okolí prameňa. Počas stavania prameňa nás občas pozdravili rušňovodiči húkaním rušňa. Prameň bol oficiálne otvorený  1.6.2010 na MDD v škole. Deti ma obdarili diplomom a vlastnou zbierkou básni o prameňoch. Aj keď vonku pršalo očká im žiarili ako slniečka pri rozprávaní o príhodách okolo prameňov.  kliknúť  image 
 
 Prameň č. 23 - GRANTÍK
  GPS    48.70539  S    18.93762  V    678 mnm
  Prameň je postavený na náučnom chodníku Zelená cesta. Chodník začína v Kremnici 550 mnm stúpa na Kremnický Štós 950 mnm a vracia sa do Kremnice. Chodník obnovili pracovníci Mestských lesov Kremnica. Po dohode s konateľom Ing Mutňanským boli dohodnuté podmieky stavby prameňa. Názov prameňa je podľa miesta zastavenia pri tretej informačnej tabuli 70 m od železnice nad Bujačou lúkou. Materiál: kamene, štrk, piesok a cement na miesto stavby priviezol p. Barcík s pracovníkmi správy drezinou po železnici. Dobrým pomocníkom pri stavbe bol p.Petráň. Bola to prvá stavba počas ktorej často pršalo. Druhý deň sme museli pri murovaní zakryť rozmiešaný betón a stavbu igelitom a pod ním sme stavali  v pršiplášti. Posledný deň zas fúkal silný studený vietor ten nám odvial igelity čo zakrývali stavebný materiál. So skrehnutými prstami, ale šťastní, že je prameň  dokončený, sme po strmej šmyklavej ceste išli domov. Prameň bude slúžiť turistom pri návšteve náučného chodníka. kliknúť    kliknúť image 
 
Prameň č. 24 - PREBITÉ 
  GPS    48.69497 S    18.97573 V    840 mnm
   V doline Biely potok je mnoho výdatných prameňov. Jeden z nich zachytili lesáci v lokalite Prebité do chaty s názvom Biely potok, pred ktorou bol vývod vodovodu s kohútikom do válova. Chatu používajú Štátne lesy pre svojich zamestnancov a ich rodiny. Chata je v revíre horára Vítteka, ktorý ma oslovil, či by sme z vonkajšieho vodovodu neurobili murovaný prameň. Dohodli sme sa na výstavbe, materiál zabespečil horár a zároveň mi poskytol staršiu škodovku na dochádzanie k chate. Škodovka statočne zdolávala rozbitú a vymletú lesnú cestu, bola dobre naučená, pretože len čo sme prišli na miesto a otočil som ju dole kopcom aby som ju po práci naštartoval, ihneď motor samovoľne zhasol. Dva dni mi pomáhal pomocník Dušan Chudo, no cez sobotu a nedelu som pracoval sám. kliknúť image 
 
Prameň č. 25 - TRASĽAVÝ
  GPS    48.6716  S    18.74313  V    707 mnm
    Do klubu horolezcov PROMETEUS v Handlovej prišla správa od ich kolegu z Nórska, aby si pozreli moju stránku o murovaných prameňoch, pretože niečo podobné chceli mať pri trénigových skalách nad Novou Lehotou pri Handlovej. Ihneď sa so mnou spojil prezident klubu handlovských horolezcov p. Štefan Krč, ktorý zorganizoval stretnutie so mnou, a ihneď zorganizoval nákup materiálu a jeho dovoz na prameň. Dovoz uskutočnil Marek Slota terénnym autom k prameňu do lesa vo výške 707 mnm. Pri stavbe pomáhali horolezci Marek Radolský, Lýdia Molnárová, Milan Koša a Braňo Beliančin, ako aj prezident klubu. Pomocníci pri stavbe ukázali svoju horolezeckú vytrvalosť a húževnatosť, a tak sme prameň postavili v rekordne krátkom čase. Počas stavby som si vypočul mnoho pútavých horolezeckých príbehov, ktoré zažili v Juhoamerických Andách, na Aliaške, v Austrálii, v Afrike na Kilimandžáre a inde. Bol som na nich hrdý čo títo Slováci dokázali. Z postaveného prameňa majú veľkú radosť a preto ho doplnia o útulňu s ohniskom a  priestor na byvakovanie. Prameň dostal meno podľa vrchu v jeho blízkosti . Po postavení prameňa prizvali televíziu, ktorá spracovala zo stavby televíznu reporáž. Kliknúť imagekliknúťimage
O mesiac po postavení prameňa ma navštívil prezident klubu, priniesol demižón vína a dózu s kľúčom pripevneným na kameni od prameňa.  kliknúť imagekliknúť image
 
Prameň č. 26 - ZÍGALKY
  GPS    48.685 S    18.94891 V    877 mnm
    Horská planina Štós sa nachádza nad Kremnicou a Nevoľným v nadmorskej výške od 900 do 1000 metrov. Zo Štósu sú prekrásne pohľady na okolité pohoria. Keď som osádzal smerové tabule s poľovníkom Radimom Vojtkom vznikla myšlienka postaviť prameň na ceste pri vstupe na Štós od Nevoľného. Dovoz materiálu na miesto stavby nebol problém, leho jeho Niva bezpečne zdolávala poľnú kamenistú cestu s tristo metrovým prevýšením a plne naloženou vlečkou. Na uzamknutie náradia sme použili neďalekú poľovnícku chatku. Hneď v prvý deň stavby priviezli polovníci Jozef Kollár a  Miroslav Piri guláš. Na vrchu stavby kraľuje malý trpaslík menom Kšiadik. Meno má odvodené od názvu Kšiad, ktorým Nevoľničania nazývali planinu Štós. " Legenda o Kšiadikovi " image Názov Kšiad vznikol pred uzákonením Slovenského jazyka, keď kšiať znamenalo dnešné slovo kosiť. Prameň dostal názov podľa mena lúky Zígalky, na ktorej je postavený. Od začiatku sa teší zvýšenej návštevnosti turistov. kliknúť image
 
 Prameň č. 27 - RICHTÁROVÁ
  GPS   48.68168 S   18.84068 V    488 m
   Do dnešného dňa som v roku 2010 zhotovil 5 murovaných prameňov, okrem toho sme stavali turistický chodník zo Starej Kremníčky na Kamenicu, spolu s ChKO B.Štiavnica a obcou  Ihráč pod vedením starostky, sme odstraňovali náletové dreviny na  Kamennom mori a do tretice označujeme turistickú cestu na Štóse k Výhliadke. Tak som si povedal že už v tomto roku nebudem pramene stavať. Ku koncu leta sa ozval starý známy lesník Fronc zo Slaskej, či by sme nepozreli prameň nad Slaskou, ktorý pred tým postavili občania a voda z neho unikla. Prameň sme išli pozrieť a usúdili sme, že treba za prameňom vykopať ryhu až po tečúcu vodu, zabetónovať hrádzku a takto ju zachytiť. Ak sa to podarí, tak na rok prameň postavíme. Šikovný horar uskutočnil zámer takmer okamžite, ihneľ mi zavolal, že je voda zachytená a môžeme stavať. Nebolo mi to po vôli vzhľadom na moje vyťaženie, ale na základe dobrej predošlej spolupráce pri stavbe predošlých prameňov, som začal pripravovať doma jednotlivé časti prameňa. Lesník dal doviezť material, zabezpečil pomocníkov Petra Mácela a Rasťa Štubňu. Práca nám išla od ruky a tak sme prameň dokončili dňa 8.10.2010. Na prameni nájdete dátum výročia Deklarácie slovenského národa.  kliknúť image 
 
Prameň č. 28 - KLOBÚK
  GPS  48.6848 S   19.018 V      794 mnm
 Po reorganizácii v Slovenských štátnych lesoch vznikla Lesná správa Ihráč so sídlom na Ihráč - píle. S reorganizáciou prišli noví pracovníci aj im za zapáčili moje murované pramene postavené na území Lesnej správy, a tak nadviazali so mnou kontakt z dôvodu postavenia ďalších. Prešli sme lokality patriace pod Lesnú správu a vytipovali sme niekoľko vhodných prameňov. Lokalita Klobúk je na konci doliny Čierna voda. Bola tu 8,3 km od Ihráč-píly postavená drevená studnička so striežkou, ktorú postavil Ján Ďurian z Nevoľného. Stiežka prehnila, voda v studničke sa stala nepoužívatelnou. Výdatný prameň sme objavili neďaleko studničky a stavba mohla začať. Materiál a jeho dovoz zabespečila Lesná správa. Prameň poslúží pracovníkom Lesnej správy a turistom, pretože okolo vedie modro značená turistická trasa. kliknúť
 
Prameň č. 29 - HUSTINA
 GPS 48.66627 S   19.0024 V    674 mnm
  Ďalším výdatným prameňom vzdialeným 6,1 km od Ihráč - píly je horský prameň v lokalite Hustina, ktorá je známym polovníckym revírom. Pamätníci spomínajú, že už za bývalého režimu sem tajne chodili politickí bosovia odstreliť si svojho medveďa, svedčia o tom lebky konských mrším pohodené v okolitom poraste, ktoré boli použité ako návnada na medvede. Materiál a dovoz zabezpečila Lesná správa Ihráč. K prameňu sme priviedli vodu od 20 m vzdialeného pramenišťa k ceste, kde je postavený prameň. Pomocník, ktorého zaistila Lesná správa spomínal, že keď tu pracovali pred dvomi týždňami a obedovali na vyvrátenom strome, prišiel k nim na vzdialenosť 30 m vlk samotár. Vlk ich zbadal až keď jeho spolupracovník vyskočil a zakričal. Potom vlk v zmätku skočil do lesa a zutekel. kliknúť   
 
Prameň č. 30 - BUKOVINY
   GPS    48.64118 S    18.97187 V    577 mnm
  V lokalite Bukoviny vlastní Lesná správa Ihráč píla murované stavanie, ktoré slúží na ubytovanie lesných pracovníkov, ale aj pre poľovníkov pre hojnosť lesnej zvery v okolí. Bukoviny ešte na začiatku minulého storočia vlastnili Páchnikovci. Vzhľadom na neustály konflikt pre pytliactvo Páchnikovcov štát vykúpil a dom s hospodárskymi budovami obsadili horárom. Po čase horáreň zanikla a ostali len hospodáske budovy.  Do murovaného stavania bola privedená voda zo vzdialenosti asi jeden km, jeden vývod vody bol vyvedený do kovovej rúrky pred budovou.  Pri vonkajšom vývode sme sa rozhodli postaviť murovaný prameň. Materiál a dovoz opäť zabezpečila Lesná správa Ihráč. Prameň bol stavaný v dobe jelenej ruje a tak pri práci mi celú dobu koncertoval v neďalekom údoli jeleň svoju pieseň jelenej lásky. V okolí sú postavené krmelce a soleniská pre lesnú zver, tak som aj ja staval prameň tak, aby sa mohla lesná zver pohodlne napiť, lebo iná dostupnosť vody v blízkosti nie je.  kliknúť
 
Prameň č. 31 - RAKYTIE
  GPS     48.57208 S    18.774313 V    544 mnm
   Ing. Jozef Rataj vedúci Lesnej srávy Ihráč píla býva v Hornej Ždáni. Keďže je polovník, jeho revír je nad obcou Horná Ždáňa v pohorí Vtáčnik. Do lesa chodieva okolo starého prameňa, ktorý slúžil obyvateľom ako napájadlo pre záprahy, na  ktorých dovážali seno a drevo z lesa. Prameň bol vyústený dreveným žliabkom do dreveného válova pre napájanie dobytka. Rozšírená cesta pri válove slúžila na križovanie naložených vozov s vozmi idúcimi do lesa. Cesta v dlžke asi 200 m pod prameňom bola taká úzka, že furmani naložených vozov pri prameni museli hlasno pokrikovať, aby povozy oproti počkali na lúke, lebo vyhnúť sa nebolo možné.  Prehnitý válov dosluhoval, a tak sme sa dohodli na obnove prameňa. Materiál a dovoz zabezpečil na mieso lesník, stavať sa začalo 15. 9 na sviatok Sedembolestnej Panny Márie, keďže cesta vedie ku krížu na brale, zastavili sa pri prameni pútnici idúci peši i na nákladiaku V3S. Je to prvý prameň, ktorý som postavil mimo Kremnických hôr a to v pohorí Vtáčnik.  kliknúť , kliknúť
 
Prameň č. 32 - LESNÝ
  GPS   48.70735 S  18.943483 V   670 mnm
   Prameň je postavený na frekventovanom chodníku rekreačné stredisko Toliar - Gróbňa nad Kremnicou. Chodník je obľúbenou vychádzkou rodín s deťmi, športovcov, turistov ba i psíčkarov. Prameň bol väčšinu roka utajený, ale v jarných mesiacoch pretekal aj cez chodník. Starí Kremničania si pamätajú, že tu v minulosti bola studnička. Na overenie stálosti a výdatnosti prameňa som do neho inštaloval rúrku, na ktorej som kontroloval uvedené hodnoty. Prameň vykazoval stály prietok aj v mimoriadnom suchu cez jeseň roku 2011. Zistené údaje o prameni som konzultoval s pani primátorkou RNDr Zuzanou Balážovou, ktorá dala pokyn Technickým službám na poskytnutie materiálu a jeho dovoz na miesto stavby, stavba sa mohla zrealizovať.  
 
Prameň č. 33 - PERMONÍK
  GPS 48,70755 S  18,9326 V   653mnm

  V strede chodníka Gróbňa - Toliar nad Kremnicou  sa objavuje v jarných mesiacoch na úbočí vrchu Krahulský štít prudký horský potôčik,  ktorý spôsobuje blato na chodníku. Čoskoro sa potôčik stráca, ale asi 40 metrov nad chodnikom na prameni je stály prietok vody. Vodu z prameňa som priviedol do blízkosti chodníka. Chodník je často využívaný na prechádzky občanov Kremnice a na tréningy kremnických športovcov. Vznikol nad vodovodom užitkovej vody nazývaný Horná Gróbňa. Flúdor vykopali ručne v roku 1323 v dĺžke 2,5 km z Bystrickej doliny hlavne pre potreby Kremnickej mincovne. Úžitková voda bola porozvádzaná aj po meste, slúžila pre  fontánu, vo válovoch v meste na napájanie dobytka, a na pranie prádla. Po dlhšom sledovaní prameňa som informoval pani primátorku, ktorá súhlasila so stavbou prameňa. Vedúci Technických služieb pán Grosch zabespečil dovoz materialu a pridelil pomocníka. Teleso prameňa je zhotovené z kremeňa vyťaženého z kremnických baní, ktorý pripravil Livo Tielesch. Osobný záujem prejavila pani primátorka Kremnice.

Prameň č. 34 - KALVÁRIA

 GPS   48,70398 S   18,991102 V  658 mnm

  Pod každou kalváriou je studnička príjemnou atraktivitou. Trápilo ma, že kremnická kalvária studničku nema. Keď som chodieval na prechádzky na kalváriu najmä v jarných mesiacoch, tiekli miestami cez chodník potôčky, ktoré však čoskoro vysýchali. Neďaleko káplnky č. 6 pramienok nevysýchal, naopak bolo vidieť, že naň kedysi bolo pripojené nefunkčné potrubie, skúmal som, kto tam bol pripojený, no nepodarilo sa mi to zistiť. Nasadil som na prameň kúsok starého potrubia a sledoval jeho výdatnost, keďže pramienok tiekol aj počas sucha oznámil som pani primátorke RNDr Zuzane Balážovej o možnosti postaviť prameň Pani primátorka ihneď dala pokyn Technickým službám na dodanie materiálu a Mestské lesy požiadala o dopravu materiálu. Cesta terénym autom na miesto stavby bola komplikovaná, ale chlapci z to bravúrne zvládli. Samotná stavba prameňa prebiehala bez komplikácii.

Prameň č. 35 - GABRIELKA.
 GPS   48,44609 S  18,73600 V  312 mnm
 Prameň je postavený v Štiavnickom pohorí v Richňavskej doline 2 km nad obcou Voznica. Postavený je na pôvodnom prameni z roku 1908, ktorý dal z kameňov vytesať údajne krutý majiteľ miestneho lomu na kameň. Postavenie prameňa zorganizoval Ing Jozef Jančo z Lesnej správy Žarnovica.
 
 

 

Prameň č. 36 - UHLIARKA.

 GPS   48,38861 S  18,68699 V   377 mnm
  Ďalší prameň v Štiavnickom pohorí pri ceste Nová Baňa - Pukanec 2,5 km nad obcou Brehy. Postavenie prameňa zorganizovala Lesná správa Žarnovica. Prameň je hojne navštevovaný obyvateľmi z obce Brehy. Názov prameň zdedil po uhliaroch, krorí v okolitých lesoch v predminulom storočí pálili drevené uhlie potrebné hlavne pre bansku činnosť v Štiavniských horách.   
 
 
Prameň č. 37 - DUBOVO.
  GPS 48.50234 S   18.48159 V    340 mnm
   Na území Lesného závodu Topolčianky v katastri obce Hostie, 7 km od obce pri Hostianskom potoku v pohorí Tribeč bola postavená drevená studnička. Časom spodná časť studničky odhnila a voda unikala vedľa studničky. Správca Lesnej správy Hrušov Ing. Jozef Paulenka ma na základe dobrej spolupráce z minulého pracoviska na Ihráč píle  požiadal o vymurovanie novej stavby na prameni. Materiál a jeho dovoz zabespečil správca na miesto stavby, ubytovanie poskytol na chate Koborno. Na chate som bol ubytovaný s manželkou, ktorá sa starala o stravu. Zároveň som sa jej chcel zavďačiť akousi rekreáciou za doterajšiu starostlivosť pri stavbách predošlých prameňoch.
 
Prameň č. 38 - BANÍCKY.
 GPS 48.69184 S 18.91452 V 516 mnm

 Prameň je postavený v južnej časti Kremnice pri starej ceste do Žiaru nad Hronom naproti Šachte IV. Na prameň upozornil zamestnanec Kremnickej banskej spoločnosti Vladimír Kyseľ. Voda volne odtekajúca z rúrky do jarku bola používaná mnoho desaťročí fárajúcimi baníkmi na osvieženie i na osobnú očistku ako aj na umývanie náradia. Po dohode s pánom riaditeľom Ing. P. Majerom KBS zaistila materiál a pomocníkov pri stavbe prameňa. Dielo bolo dokončené 12.7.2013.

Prameň č. 39 - JELENÍ.
 GPS 48.51587 S  18.46246 V   570 mnm

  V regióne Lesnej správy Hrušov 10 km nad obcou Hostie v lokalite Dlhá úboč je postavený prameň na počesť ulovenia kapitálneho jeleňa. Stavbu prameňa zorganizovala Lesná správa Hrušov. Na čelnej tabuľke je do kameňa vymodelovaná fotka poľovníkov s úlovkom. Dobrým pomocníkom pri stavbe bol Vladimír Rajnoha, ktorý ma denne dovážal na miesto stavby. Miesto staveniska sa muselo upraviť Caterpilarom, ktorý v dĺžke 50 metrov odhaloval prameň a rozšíril priľahlú lesnú cestu. Teleso prameňa je obložené bridličnatou horninou MYLONIT z miestneho zdroja.

Prameň č. 40 - OSTRÁ.

 GPS 48.53719 S  18.49101 V   586 mnm

  Pracovníci Lesnej správy Hrušov zorganizovali a zabezpečili materiál na výstavbu prameňa pri poľovníckej chate pod Veľkou Ostrou. Pridelený pomocník Vladimír Rajnoha so svojím terénnym Subaru zabezpečoval prísun materiálov na miesto stavby. Prameň a ochranné múriky sú zhotovené z prírodnej horniny nazývanej CALCIT z náleziska neďaleko Malej Lehoty. Ochrannú ruku nad prameňom drží Bohyňa lovu DIANA.

Prameň č. 41 - JURAJOV.

 GPS 48.650125 S 18.931181 V 467 mnm

  Prvý súkromný prameň postavený pri víkendovej chalupe v peknom prostredí Kremnických vrchov dokončený 5.10.2013. Slávnostné otvorenie prameňa uskutočnil majiteľ so svojou víkendovou spoločnosťou. Dobre pochutil guláš, pripravený v prírode. Na cestu domov ma vystrojili tekutou pochúťkou.  

 
Prameň č. 42 - ŽIARE.
 GPS 48.48665 S  18.528 V 460 mnm

  Prameň je postavený v lokalite ŽIARE neďaleko obce Jedlové Kostolany, bol dokončený 25.4.2014. Lokalita je v Malej zvernici bohatej na diviačiu, srnčiu, muflóniu, dančiu a jeleniu zver. V okolí prameňa su rybníky a krásna poľovnícka chata. Pomocníkom pri stavbe premeňa bol Vladimír Rajnoha z Malej Lehoty. Stavba prameňa je zhotovená z miestnej horniny CALCIT. Hlavnú zásluhu na výbere miesta pre prameň mal riaditel OZ Topolčianky Ing. Milan Garaj. Materiál na stavbu a ubytovanie pre zhotoviteľa zabezpečil spravca Ing Jozef Paulenka.

Prameň č. 43 - DEKRETOV.

 GPS  48.72557 S  19.6362 V  615  mnm  

V Lesníckom skanzene pri Čiernom Balogu je postavený prameň nazvaný po priekopníkovi v lesnom hospodárstve Jozefovi Dekretovi MATEJOVIE, ktorý sa narodil v Dobroči časť Čierneho Balogu. Jeho prínos pre lesníctvo bol zavedenie dvojmužnej píly a pestovanie lesa zo semien stromov, čo použil ako prvý na svete. Dnes jeho spôsobom sa pestujú lesy v USA, Kanade, Japonsku a inde. Voda prameňa je mierne mineralizovaná. Stavbu prameňa inicioval Ing. Michal Kofira, materiál pripravil majster Ján Belko. Dekretov prameň získal prvé miesto v celoslovenskej súťaži o Najkrajšia studnička roka 2014

Prameň č. 44 - KOLBA

 GPS 48,67113 S  18,90839 V   446mnm

Prameň sa nachádza za obcou Horná Ves pri Kremnici na turistickej trase začenej biele-modrá biela. V mieste kde je postavený prameň s modrou trasou aj Barborská cesta. Prameň na výstavbu bo vytypovaný niekoľko rokov, ale ani miestny úrad ani podnikatelia v obci nereagovali na jeho postavenie a radšej pili vodu z vloženej rúrky do hnijúcej asi 70 cm hrubej vrstvy líetia. Až keď ma oslovil Štefan Kuzmin z Kremnice, ktorý má výkendový domček na Hornej Vsi sme sa dohodli, že zabezpečí povolenie stavby u Štátnych lesov a príslušný materiál, prameň postavím. Keďže všetko pripravil a pomohol pri stavbe, dielo sa podarilo a tak občania môžu piť čistú pramenitú vodu. 

Prameň č. 45 - BARTOŠ

 GPS 48.62792 S  18.92839 V   470mnm
 
Pri náhodnom stretnutí so starostom Vojtechom Sklenárom obce Jastrabá, padol návrh od starostu na postavenie prameňa neďaleko miestnej kalvárie. Starosta promptne pripravil materiál aj z dovozom terénnym vozidlom na miesto stavby a dodal aj pmocníka. Starosta má s prameňom veľké plány a už začal pri prameni budovať striešku, sedenie a ohnisko na víkendové pobavenie, ako aj na menšie spoločenské oslavy.
 

Prameň č. 46 - FLORIANOVA STUDNIČKA

 GPS 48.66665 S  18.91715 V   442mnm

V obci Dolná Ves bol postavený prameň na dvore domu, ktorý postavil Florian Hógh. Dom po starom otcovi zdedila vnučka Ingrid, ktorá túžila po prameni na svojom dvore. Jej muž Ivan Trokšiar priviedol vodu zo  120 metrov a značného výškového rozdielu od záchytu k prameňu. Zabezpečil potrebný materiál a pomohol pri stavbe. 

 

Prameň č. 47 - BôRINA

 GPS 48.63461 S  18.93184 V    428mnm

 Po dobrej spolupráci pri stavbe prameňa Bartoš v obci Jastrabá sa rozhodol starosta nechať postaviť aj prameň v lokalite Bôrina v blízkosti dediny. Po príkladnej spolupráci sa stavba podarila k spokojnosti občanov obce Jastrabá.

 
 
 
Prameň č. 48 - MICHAEL
 
 GPS 48.74132 S  18.86869 V   837mnm

Z iniciatívy Ing Ivana Králika a starostky obce Kunešov PhDr Márii Slašťanovej po obetavej spolupráci starostky a spolupráci občanov, bol postavený prameň nad obcou Kunešov zasvätený partrónovi obce Michaelovi. Prameň pitnej vody  sa stal pýchou občanov. Užitočný pomocník pri stavbe bol Richard Štefan. 

Dňa 10.8.2016 bol prameň patróna dediny Michaela, vysvätený dôstojným pánom administrátorom farnosti vdp. Jánom Dolgopolym.

 
 
Prameň č. 49 - KAMILOVA STUDNIČKA
 
 GPS 48.66642 S  18.91519 V   433mnm

Na požiadanie Stanislava Páchnika z Dolnej Vsi bola do múru jeho záhrady zakomponovaná studnička, ktorá nesie názov jeho starého otca, ktorý vykopal studňu v záhrade a prepad vyviedol na ulicu. Voda zo studničky bude slúžiť hlavne susedom, a občanom, ktorí pôjdu ulicou. Všetky náklady na výstavbu studničky uhradil pán Páchnik. 

 
Prameň č. 50 - POD CHLMKOM
 
  GPS 48.64413 S  18.81348 V   350mnm

Prameň je postavený približne 300 m pod dedinkou Kosorín pri potoku. Postavenie prameňa dojednal a hradil všetky náklady na výstavbu pán riaditeľ Miroslav Kúdela, pomocnou silou prispel aj starosta pán Peter Hric. Pri prameni postavia lavičky s ohniskom pre oddych a relax občanov Kosorína.

 
 
Prameň č. 51 - PÚŠNIK
  GPS 48.58237 S 18.98733 V  295 mnm

Po dohode zo starostom Jozefom Brhlíkom bol postavený prameň na začiatku dediny Hronská Dúbrava smerom od Žiaru nad Hronom. Na prameň na úbočí hneď pri tabule označujúcej začiatok obce do ľava a po 100 metrov mieneho stúpania asfaldovou cestou stojí prameň pod horou hneď vedľa cesty.

 
 
Prameň č. 52 - MALÁ HLBOKÁ
  GPS  48.51713 S 18.50882 V 456 mnm

Polesím Hrušov som bol požiadaný na stavbu ďalších premeňov. Celú akciu zabespečoval a riadil správca Ing. Jozef Paulenka. Pri stavbe pomáhal osvečený a spoľahlivý Vlado Rajnoha. Stavba sa podarila a môže slúžiť ľuďom ktorý pracujú v tejto oblasi.

 
 
Prameň č. 53 - ZLATNO
  GPS 48.49983 S   18. 46543 V   340 mnm

V polesí Hrušov bol zrealizovaný další murovaný prameň. Prácu pri výstavbe sledoval riadeteľ Ing. Milan Garaj, Práca ho natoľko zaujala, že ma podporil piatimi litrami červeného z vlastného suda. Materiál zabezpečoval správca Ing Jozef Paulenka je to už desiaty postavený prameň v spolupráci so správcom . Pomocníka počas stavby robil snaživý  brigádnik študent Radimír Siklienka 

 

Prameň č. 54 - NESTAŠOVÁ

  GPS 48.52001 S   18.48277 V   383mnm
 
Ďalší prameň bol postavený v polesí Hrušov v pohorí Tríbeč. Materiál ako predtým, zabespečil správca Ing Jozef  Paulenka. pomocníknmi pri stavbe boli brigádujúci študenty Martim Minár a Antón Fides, ktorý usilovne zvládavali pomocné práce pri stavbe a postarali sa aj o úpravu okolia prameňa. Takto sa dostal na svetlo sveta už zabudnutý prameň, ktorý pred tým tvoril studničku pri  ceste. Premeň je postavený kremeňového kameňa z miestneho výskytu.
 
Prameň č 55 - VLKOVADOVÁ
  GPS 48.52507 S   18.45544 V    598 mnm

V polesí Hrušov v lokalite Vlkovadová bol dokončený 15.9.2017 murovaný prameň. Všetky náležitosti, ako aj materiál zaistil správca Ing Paulenka. Dovoz materiálu zabespečil lesný muž Vladimír Rajnoha. Pomocníkom na stavbe bol učenlivý študent Martin Minár. Miesto je srdečná záležitosť riaditeľa Ing Garaja, ktorý vyrastal v neďalekej horárni. Počas stavby nas do nitky mokrých vyhnal dážď, dňa 12.9 sme premočený odišli o 10.00 hodine. Zbytok dňa som si sušil odev a sám zabalený v deke som sa liečil prevareným červeným "penicilínom". Všetko dobre dopadlo. Prameň už slúži okoloidúcim. 

Prameň č 56 - STUDNIČKA FRANTIŠKA
  GPS 48.62703 S   18.95481 V    356 mnm

Studnička je postavená pri súkromnej chate Orsághovcov, nesie názov starej matky pani Orsághovej. Studnička má hlavne dekoratívny charakter a opticky obohacuje celkový výzor dobre udržiavanej záhradky v prekrásnom prostredí pod lesom.

 

Prameň č. 57 - RICHTÁROVA STUDNIČKA

Studnička je postavená pri rodinom dome. Voda je privedená zo vzdialenosti 130 m. 

 

 

 
 
 
Prameň č. 58 - CHOTÁRNY
 GPS 48.53328 S   18.48887 V    490 mnm

Prameň je postavený na horizontálnom gologickom vrte z ktorého vytekal výdatný prúd vody. Postavený je z miestnych kameňov výstavbu zorganizoval správca polesia Ing Paulenku a pomocníkom bol brgádnik Siklienka. 

 
 
 
Prameň č. 59 - JASTRABIE
  GPS 48.51045 S   18.36872 V    306 mnm
Prameň postavený v doline Jastrabie pri rovnomennej chate v polesí Skýcov, postavený je z miestneho kameňa. Prameň je napájaný z novoobjaveného žriedla. Projekt inicioval riaditeľ ŠL Topolčianky Ing M. Garaj. Materiál zabespečoval Ing Jozef Paulenka a Ing Vladimír Vojtela. 
 
 
 
 
Prameň č. 60 - POLIČNÁ
  GPS 48.50013 S   18.52447 V    600 mnm

V polesí Hrušov v oblasti Malej zvernice v strede lesnej lúky je postavený prameň s krištálovo čistou vodou privedenou z dvoch záchytných prameňov. Postavenie prameň inicioval správca polesia Ing. Jozef Paulenka. Prameň je postavený z kameňov z miestneho zdroja. Pri návrate z celodennej práce som z nutnosti používal na návrat po troj kilometrovej lesnej ceste na chatu v Žiaroch bicykel. Pri stavbe mi striedavo asistovali pomocníci Vladimír Rajnoha a lesník Milan Pastor. 

Prameň č. 61 - HOLIANKA

  GPS 48.48635 S   18.3345 V    568 mnm

Neďaleko obce Žikava inicioval riaditeľ Ing M. Garaj postavenie prameňa. Prameň sa nachádza v lesoch nad Zubrou oborou. Úpravu terénu a materiál na stavbu  organizoval a včas zabezpečil správca Lesnej správy Topolčianky Ing J. Gregora. Pri stavbe asistoval pomocník J. Paulov. Náročné terénne úpravy perfektne zvládol bágrista R. Zbonka a matriál na stavbu privážal vodič Tatry J. Vago. 

 

Prameň č. 62 - ŽLIABOK
 
  GPS 48.52211 S     18.50103 V  375 mnm

V polesí Hrušov 10 km nad obcou Hostie pribudol ďalší zo série murovaných prameňov. Stavbu premeňa dojednal a materiál zaobstaral správca polesia Ing Paulenka. Pri realizácii stavby pomahal Vladimír Rajnoja a Ing Lukáš Lalík. Premeň je postavený 50 m od bývalej studničky, ryhu pre potrubie a zasypanie potrubia ako aj úpravu okolia vykonal bágrista Rudy Zbonka.

 

Prameň č. 63 - PRIEBOJ

 GPS 48.676756 S   18.958435 V    637 nm

2 km nad obcou Ihráč v doline Biely potok sa nachádza zaujímavý geologický útvar skalná užina Prieboj. Podľa mena užiny dostal názov aj zhotovený prameň, ktorý je napájaný vodou z vrtu, ktorý bol vrtaný na zásobovanie pitnou vodou pre obec Ihráč. Pretože voda z vrtu mala malú intenzitu, vrt nebol využitý a voda voľne odtekala do prírody. Voda bola zachytená a využitá na napájanie murovaného prameňa. Pri prameni je osadená informačná tabula a lavička so stolom. Tabulu a lavičku dalo zhotoviť polesie Ihráč Píla.

Prameň č. 64 - KOJCOVO

 GPS 48.67073 S   18.80202 V   485 mnm

Na turistickom chodníku bol na podnet pána Miroslava Kúdelu a z iniciatívy starostu Kosorína pána Petra Hrica postavený prameň, v krásnom lesnom prostredí pod mohutnými bukmi s množstvom kamenných balvanov porastených machom. Miesto pripomíma prostredie zo slovenských rozprávok. Výdatný prameň je postavený z miestneho kameňa. Dovoz ostatného materiálu ako aj príchod pracovníkov bol zabespečený dovozom traktora Belarus vodičom Romanom Legíňom, ktorý bol aj pomocníkom pri stavbe počas celej výstavby. 

Prameň č. 65 - GROSSOV

 GPS 48.66475 S   18.79026 V  455 mnm

Pri turistickom chodníku Janova Lehota - Kosorín je postavený prameň s krištálovo čistou vodou. Prameň bol postavený na podnet starostky  Janovej Lehoty Ing. Mgr. Boženy Kováčovej MHA. Materiál na prameň zabezpečoval a pri prameni vypomáhal Dušan Stredák. Prvý pokus postavenie prameňa sa nepodaril, lebo na 90 % postavený prameň zbúral traktor, ktorý dostal šmyk pi dovoze materiálu a nabúral stavbu prameňa. O dva týždne bol prameň nanovo úspešne postavený. Pri dokončení prameňa bol pomocník Mário Marko. 

Prameň č. 66 - NEHAJOV

 GPS 49.24514 S   18.58756 V   361 mnm

Prameň v katastri obce Kotešová dal postaviť na pamiatku svojho starého otca vnuk Mudr. František Nehaj (ako piaty Slovák plávaním zdolal kanál La Manche) priebežne zabespečoval materiál na stavbu, a jeho prísun na stavenisko, ako aj dopravu zhotoviteľa stavby. Pomocníkom pri stavbe bol Jaroslav Kozák z Kotešovej.  

 

Prameň č. 67 - POD SOKOLCOM

 GPS   48.52083 S   18.52997 V   682 mnm

Na turistickej trase Ponitrianska magistrála čt. 0706b a asfaldovej ceste Hostie - Krížové cesty v Polesí Hrušov je postavený prameň. Postavenie prameňa inicioval a materiál a jeho dodoz na miesto stavby zabezpečil správca Polesia Hrušov Ing. Jozef Paulenka. Pomocníkom pri stavbe bol Ing. Lukáš Lalík. Miesto stavby pokosil a odstránil krovie Vladimír Rajnoha. Zabudnutý prameň sa stal opäť používatelným po šesdesiatych rokoch.Pomenovanie prameňa je podľa vrchu Sokolec nad prameňom. 

Prameň č. 68 - PUTIFAR

 GPS 48.4685 S  18.34707 V   385 mnm

Prameň je postavený asi pol kilometra východne od Zubrej ohrady pri Topolčiankach. Názov PUTIFAR má po mohutnom zuhrovi ktorý vážil 1230 kg. Postavenie prameňa inicioval správca Lesnej správy Topolčianky Ing. Jozef Gregora, ktrorý zabezpečil materiál a jeho dovoz na pracovisko. Velkú zásluhu na výkope ryhy pre prívod vody má bágrista Rudolf Zbonka. Dobrým pomocníkom bol Ján Paulov a príležitostní pomocníci Dušan Doskoč a František Paulovič. Noclah mi zabezpečili na chate Stanovisko. Pri príležitosti šesťnátstej stavby prameňa v Nitrianskom samoaprávnom kraji, mi osobne udelil Ďakovný list predseda Nitrianskeho kraja pán Milan Belica. Nepríjemnú príhodu sme zažili v prvý deň, keď na ceste havaroval cyklista, ktorého katapultovalo cez volant a bicykel padol naň. Keďže sa nehýbal prvá pribehla k nemu manželka a potom ja. Cyklista mal rozbitú prilbu na čele, rozrazený koreň nosa a odreniny na čele a brade, odreté mal aj prsty ľavej ruke. Cyklista ležal bez pohybu a v silnom šoku, ale dýchal podložili sme mu pod hlavu zlozený odev a otočili sme ho na bok aby mu nezapadol jazyk, pomocník privolal Rýchlu zdravotnú pomoc a nám nekonečne ubiehali minúty do príchodu sanitky. Na druhý deň nám zvestovali, že cyklista má zlomený prvý a druhý stavec chrbtice a je mimo ohrozenia života.  

Prameň č. 69 - PRIEHON

 GPS 48.61054 S 18.96194 V  533 mnm

Prameň sa nachádza v katastránom území Kľačany okres Žiar nad Hronom. Stavbu prameňa inicioval a materiál na stavbu pripravil Ing. Ján Tomčiak so svojou partiou dobrovoľníkov. Skupina pomahala pri stavbe prameňa a úprave okolia aj so svojimi rodinami. Nilenže pomáhali, ale pripravovali na svajojom ohňovom zariadení fazulovicu, inokedy haruľu, alebo hotový obed priniesli na stavenisko. Takýmto družným spôsobom údajne robia aj iné aktivity v prospech obce Kľačany. A tak sa podaril postaviť prameň pri práci a družnej zábave. To nie je všetko, lebo sa rozhodli pri prameni postaviť prístrešie so stolom a lavicami . Pozdejšie pribudne aj ohnisko. Po úplnom dobudovaní budú priestor využívať na rôzne spoločenské a rodinné oslavy. 

 

Zachráňme studničky  

 „Nájsť v správnej chvíli v prírode pramienok čistej vody je často malý zázrak. Ten úžasný pocit istotne pozná každý pútnik, ktorý sa unavený a smädný trmáca krajinou. To platí odpradávna – skúsenosti dávnych lovcov, poľnohospodárov i cestovateľov si nesieme v sebe. Krásna studnička je ozdobou mnohých kútov nážho Slovenska.
 
 
Potreba na vymurovanie 69 prameňov .

Váha muriva                         1228,2 x 69 = 84 745,8 kg =vv 85 ton

Počet vriec cementu                   14 x 69 =                           966 vriec

Počet najazdených km              100 x 69 =                        6 900 km

Počet hodín                                 50 x 69 =                        3 450 hodín

Najbližšie postavený                  FRANTIŠKA                        120 m                     

Najďalej postavený                    DEKRÉTOV                         108 km

Najnižšie postavený prameň      PUTIFAR                                385 mnm

Najvyššie postavený prameň     DOBRÁ JAMA                   1023 mnm

Najvýchodnejšie postavený        DEKRÉTOV                        108 km

Najzápadnejšie postavený          HOLIANKA                            89 km

Najsevernejšie postavený           NEHAJOV                             88 km        

Najjužnejšie postavený               RICHTÁROVA STUDN.         74 km

Najvzdialenejší prívod vody        POLIČNÁ                             160 m

Prvý postavený prameň              SNOŽA                            8.8.2006 
+++++++++++++++

Predstava

Jeden prameň postavím za 5 dní

69 prameňov postavených   69 x 5 = 345 dní

Jeden prameň obsahuje 1200 kg muriva.

69 prameňov váži  69 x 1200 = 82 800 kg čiže 82.8 tony. To je cca 9 Tatroviek materiálu.

Pri výstavbe som najazdil 6 950 km

Vzdialenosť Bratislava – Košice je 405 km.  6 950 : 405 = 17 jázd.

Ak by každý prameň dával 1 liter/minúta vody.

Tak 60 x 1 = 60 l/hod, 60 x 24 = 1 440 l/ deň, 1 440 x 69 = 99 360 l/ deň tj 99,4 m3.

Obrazne povedané: Bazén o rozmeroch  10 x 10 metrov do výšky jedného metra.  

 
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<     O    >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
 
 Čo doteraz napísali o prameňoch.
 
image 
 
                                                                                                                                                                                     
 
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
 
 
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
 
  Ocenenie pri príležitosti 682 výročia mesta Kremnice za stavbu prameňov.
 
image 


image
                              

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
 
 
 
 
 
 
 
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>